Darmowa dostawa od 179,00 zł
2021-07-28

Sucha skóra twarzy – jak i czym nawilżyć cerę?

Sucha skóra na twarzy wymaga szczególnej troski. Przez cały czas jest odsłonięta, a tym samym wystawiona na działanie szkodliwych czynników, w tym również promieniowania słonecznego.

Pielęgnacja cery suchej to nie tylko dobre kosmetyki. Jeśli chcemy, aby kondycja naszej cery naprawdę się poprawiła, należy połączyć stosowanie odpowiednich preparatów z nawilżaniem od środka, a czasami również zmianą stylu życia.

Dlaczego skóra na twarzy się przesusza?

Przyczyn posiadania skóry suchej jest wiele, zaczynając od cech wrodzonych, związanych z genetyką, skończywszy na upływającym czasie. Skóra staje się bardziej przesuszona, ponieważ organizm traci wodę, a gruczoły łojowe już nie pracują tak aktywnie jak kiedyś.

PAMIĘTAJCIE! Zła pielęgnacja twarzy również może doprowadzić do takiej sytuacji, dlatego zerkajcie na swoją cerę, czy polubiła się ona z waszymi kosmetykami.

Kosmetyków, które mogą spowodować przesuszenie naszej cery, jest wiele dlatego bardzo ważna jest kompleksowa pielęgnacja oparta na wartościowych kosmetykach.

Unikajcie kosmetyków z takimi substancjami jak:

  • Syntetyczny barwnik.
  • Tradycyjne mydło w kostce.
  • Alkohol etylowy.
  • Parafina.
  • Izopropanol.

Czym charakteryzuje się cera sucha?

Niestety, jest ona zazwyczaj mocno napięta, przy tym towarzyszy jej łuszczenie, pieczenie czy swędzenie. Cera sucha jest bardzo wrażliwa, przez co wiele czynników zewnętrznych może powodować duży dyskomfort. Dodatkowo niski poziom nawilżenia sprawia, że na suchej skórze mogą pojawić się wcześniej zmarszczki.

Jak rozpoznać suchą cerę?

  • Po umyciu twarzy skóra staję się napięta.
  • Skóra jest matowa.
  • Po całym dniu skóra się łuszczy.
  • Uczucie szorstkości.
  • Brak elastyczności.
  • Pojawianie się drobnych zmarszczek.

Nie martwcie się – przy dobrej pielęgnacji i dobraniu do swojej cery odpowiedni kosmetyków problem ten się sam rozwiąże.

Cera sucha a odwodniona – czy to jest to samo?

Objawy zazwyczaj są bardzo do siebie podobne, ale nie mylcie jednego z drugim.

Skóra odwoniona cechuję się utratą blasku i elastyczności, przez co możecie odczuwać mocne uczucie ściągnięcia, zazwyczaj po kąpieli.

Pamiętajcie! Nawet na skórze tłustej mogą pojawić się stany odwodnienia.

Jak nawilżyć kosmetykami bardzo suchą skórę twarzy? Jakich używać?

W Twojej codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć naturalnych specyfików na bazie składników pochodzenia roślinnego.

Skórę najlepiej nawilżać kosmetykami, które zawierają humekanty, dzięki którym zyskuje ona warstwę ochronną zapobiegającą nadmiernemu odprowadzaniu wody z naskórka.

  1. Absolutną podstawą przy zabiegach pielęgnacyjnych powinny być naturalne oleje – doskonale sprawdzą się jako „opatrunek” dla suchej, zmęczonej skóry i nadadzą jej zupełnie nowy blask.
  2. Oprócz olejów, czyli emolientów, warto również zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające w swoich składach naturalne humektanty, czyli silnie higroskopijne substancje mające zdolność do zatrzymywania wody z otoczenia, takie jak kwas hialuronowy. Ich zadaniem jest zwiększenie nawilżenia w warstwie rogowej naskórka - wiążąc wodę, przeciwdziałają jej utracie, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna.
  3. Warto raz w tygodniu złuszczać martwy naskórek. Dobrze używać naturalnego peelingu enzymatycznego, który nie podrażni skóry, a dokładnie złuszczy.
  4. Codzienne mycie twarzy to podstawa – najlepiej żelami na bazie kwasu hialuronowego, który zapobiegnie utraty wody z naskórka.
  5. Makijaż najlepiej zmywać olejowymi żelami do demakijażu, które dodatkowo nawilżają skórę.

Bardzo sucha skóra twarzy – jaki krem wybrać?

W ciągu dnia możesz wybrać lżejszy krem na bazie olejowej i kwasu hialuronowego, który będzie dobrą bazą pod makijaż, a na noc stosuj ten bardziej skoncentrowany, który jest także bogaty w witaminy, takie jak PP czy wit. C . Pamiętaj też o skórze wokół oczu, która jest szczególnie delikatna i wymaga specjalnego kremu.

Warto włączyć do swojej pielęgnacji kremy zawierające na przykład wyciąg z aloesu, który oprócz swoich naturalnych nawilżających właściwości pomoże zachować cerę świeżą, wyraźnie ją odmładzając. Aloes posiada silne właściwości nawilżające, łagodzące, odbudowujące, regenerujące i wygładzające.

Nawilżanie nie polega na dostarczaniu wody w kremie do skóry, ale na usprawnieniu jej fizjologicznej zdolności do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dobry krem nie powinien zawierać substancji podrażniających skórę oraz zatykających pory. Ważne, żeby był niekomedogenny. Warto, aby był wzbogacony w składniki łagodzące i kojące, np. wodę różaną czy D-panthenol, a także antyoksydanty, przeciwdziałające szkodliwemu wpływowi wolnych rodników.

Kremy nawilżające przeznaczone do skóry suchej i bardzo suchej mają bogatą, otulającą konsystencję, dzięki czemu szybko przynoszą ulgę ściągniętej, piekącej twarzy, natychmiast ją wygładzają, zmiękczają oraz uelastyczniają.

Na lato polecane są lżejsze, delikatniejsze formuły, które szybko się wchłaniają, nawilżają i pozostawiają uczucie komfortu i świeżości.

Jeśli do produktów działających na skórę od zewnątrz dodasz także prawidłowe odżywianie i dostarczysz sobie odpowiednich składników odżywczych, skóra z pewnością odwdzięczy się miękkością, witalnością i naturalnym blaskiem.

Krem na suchą cerę to nie wszystko

Pielęgnacja twarzy jest wieloetapowa, bardzo często sam krem nie wyprowadzi naszej cery do lepszej kondycji:

  • Zmywanie makijażu po całym dniu jest bardzo ważne. Podstawą jest dobranie dobrego płynu do demakijażu, tak aby przy okazji delikatnie naszą cerę nawadniał
  • Po demakijażu dobrze jest umyć delikatnie twarz żelem, który pozbędzie się resztek makijażu oraz przywróci cerze właściwe pH.
  • Warto przed nałożeniem kremu zastosować serum, który nawodni i wzmocni skórę.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po olejki: arganowy, migdałowy, kokosowy, różany czy taki z konopi indyjskich. Na noc zamiast kremu możesz stosować okład z serum połączonego wybranym olejem.

Co jeszcze warto stosować oprócz tych kosmetyków?

Domowe maseczki do skóry suchej

Jeśli chcecie doprowadzić jak najszybciej swoją buzie do dobrego stanu, maseczki i peeling będą dobry wspomagaczem. 

  • AWOKADO – miąższ z awokado łączymy z żółtkiem jaj i łyżeczką soku z cytryny. Całość razem mieszamy i nakładamy na twarz i dekolt. Awokado w połączeniu z tymi dwoma składnikami regeneruję i pobudza skórę oraz opóźnia okres starzenia.
  • GRUSZKA – ucieramy gruszkę i dodajemy dwie łyżki, łączymy z jednym żółtkiem jaja i jedną łyżką oliwy. Wszystko mieszamy i nakładamy na twarz i szyję. Gruszka posiada wiele witamin, takich jak: A, PP, B1, oraz C. Dzięki temu delikatnie pielęgnuje i wygładza skórę.
  • MARCHEWKA – startą marchewkę mieszamy z 1 łyżką (stołową) jogurtu naturalnego twarogu. Całą papkę nakładamy na twarz, wystarczy 15 minut i twarz uzyskuję jędrność i blask.

Po zastosowaniu domowych maseczek warto jest nałożyć rumianek, który delikatnie łagodzi i ukaja naszą cerę.

Codzienne nawyki pielęgnacyjne

  • Dodatkowa dawka kremu w ciągu dnia.
  • Unikanie ciężkich i ziarnistych peelingów.
  • Unikanie mocnych detergentów do mycia buzi.
  • Zwilżanie w ciągu dnia wodą termalną.

Nie martwcie się – wiele z nas ma ten sam problem suchej cery! Przy dobrej pielęgnacji i dobraniu odpowiednich kosmetyków ten problem zniknie raz-dwa!

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 7728 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Wszystko sprawnie , bezproblemowo.
2024-09-09
Polecam
pixel